Аскорбинова киселина, или както още я наричат – витамин C (или Е300) е органично съединение с формула С6Н8О6. Представлява бял кристалообразен прах с кисел вкус. Лесно се разтваря във вода или спиртен разтвор.
Аскорбиновата киселина е добита за пръв път от химика Алберт Сент-Георги през 1928-ма година. В първоначалният си вид аскорбиновата киселина е била без примеси. Чак през 1932-ра година ученът успява да поясни на света защо аскорбиновата киселина е необходима на човешкото тяло.
Функции на аскорбиновата киселина в човешкия организъм
Главната функция на аскорбиновата киселина е антиокислителна. С нейна помощ действието на свободните радикали се потиска. Това води до правилния контрол на окислителните и възстановителните реакции в организма.
С помощта на аскорбинова киселина стените на клетките на тялото са защитени от различни видове увреждания.
Ползата от витамин C за всяка система от човешкия организъм:
Имунна система
- стимулира имунитета
- превантивен ефект срещу заболявания от инфекциозен характер, както и помощ в борбата срещу вече съществуваща инфекция в организма
- подпомага организма в борбата му с алергични и възпалитени реакции
Сърдечно-съдова система
- унищожава токсините, съдържащи се в кръвта
- ускорява процеса на образуване на хемоглобин в кръвта
- отделя ненужният холестерол, а оставя необходимият
- значително подобрява коагулацията на кръвта
Стомашно-чревен тракт
- подобрява усвояването на желязото от тънките черва
- нормализира процеса на образуване на жлъчката
- свежда токсичният ефект на черният дроб върху тялото до минимум
Ендокринна система
- подпомага образуването на някои хормони
- подпомага екскреторната активност на панкреаса
- производителността на щитовидната жлеза се подобрява чрез приемане на витамин С под всякаква форма
Дневна доза аскорбинова киселина (Витамин C)
При хората с нормално физическо натоварване, необходимата дневна доза от витамин C е от 60мг. до 100мг. При по-активните физически е нужна по-голяма доза аскорбинова киселина – 150-180мг. на ден. Дневната доза при професионалните спортисти е 2-3 гр. на ден, като за начинаещи се препоръчва 1гр. Препоръчителната дневна доза за деца е около 50мг. на ден.
Приемането на витамин C е добре да се случва след хранене, тогава бързо се абсорбира в кръвта и започва своята активна дейност.
Случаи, в които е нужен прием на аскорбинова киселина (витамин C)
При отравяне с какъвто и да е газ. Аскорбиновата киселина нормализира възстановителните процеси, при които се получава окисление.
Всеки човек трябва следи за здравето си по времето на смяна на годишните сезони, на първо място за имунитета. Аскорбиновата киселина е най-добрият помощник в случаи на авитаминоза. Витамин C може да се приема в лекарствен вид, или по естествен – чрез плодове и зеленчуци съдържащи аскорбинова киселина.
По време на бременност витамин C е силно необходим на организма на родилката. Често по време на бременност се получава недостиг на аскорбинова киселина. За да може плода в майката да получава нормалната за развитието си дневна доза, приемът на витамин C трябва да се увеличи с 25-30%.
Пушачите също се нуждаят от витамин C. Приемането дори и на минимални количества витамин C помага за възстановяване на киселинната среда в организма.
Вредни свойства на аскорбиновата киселина
Ако приемаме витамин C в наднормени количества дълго време, а след това прекратим приемът му, количеството на витамина в организма ще бъде в значително по-ниски нива от времето преди да сме започнали приема му.
Тези последствия са свързани с това, че когато в организма има аскорбинова киселина в излишък, се нарушава усвояването на глюкозата. Това може да доведе до появата на първи признаци на диабет.
Също има опасност от поява на камъни в бъбреците и пикочният мехур. Излишъкът на витамин C при децата често спомага за разрушаване на зъбните кости и емайл.
Поради тези причини не е препоръчително да практикуваме самолечение с аскорбинова киселина, без да сме се посъветвали с доктор. Както всички лекарствени препарати, витамин C може да донесе полза, но и вреда.
Противопоказания на аскорбиновата киселина
Списъкът с противопоказания на витамин C не е голям, но не е препоръчително да го пренебрегваме. Аскорбинова киселина не е препоръчително да се приема при:
- тромбофлебит
- диабет
- глюкозо-галактозна малабсорбция
- преди започване на прием на аскорбинова киселина, хората страдащи от бъбречна и чернодробна недостатъчност, левкемия, анемия, онкологични заболявания, хемохроматоза, трябва да се обърнат за съвет към лекуващият си лекар
Излишък и недостиг на аскорбинова киселина
Излишъкът на витамин C в организма е опасен за здравето и предизвиква редица неприятни симптоми. Предозирането с аскорбинова киселина води до повишаване на концентрацията на соли в организма, което усложнява работата на бъбреците.
Симптоми при предозиране с витамин C:
- виене на свят
- газове
- болки в корема
- сърбеж
- обриви
- безсъние
Симптоми при недостиг на витамин C:
- синини по тялото
- кървене на венците
- повишена нервна възбуда
- зачестени инфекции
- люспене и раздразнение по кожата, косата губят блясък и се късат лесно
Аскорбиновата киселина помага на организма да се справи с вирусите и има благоприятен ефект върху нормалното функциониране на тялото. Но преди да започнете да приемате витамин C е по-добре да се консултирате с личният си лекар.
Аскорбинова киселина/Витамин C/Е300 на прах, можете да закупите от тук.